Kutsu Otaniemen Innovaatiokujalla kokeillaan -tapahtumaan Espoo-päivänä 31.8.2019 klo 10-14

Aika: la 31.8.2019 klo 10 – 14
Paikka: Urban Millin sisätilat & Aalto Design Factoryn pihapiiri, Betonimiehenkuja 3 ja 5, Otaniemi, 02150 Espoo

Tervetuloa Espoo-päivän tapahtumaan Otaniemeen! Tule tekemään itse! Kokeile uutta! Tapaa suunnittelijoita, yrittäjiä ja taiteilijoita. Onnistu yhdessä. Työpajoja, kilpailuja ja tekemistä lapsille, nuorille ja perheille. Tutustu Innovaatiokujan tiimien protoihin, demoihin ja näyttelyihin. Experimenting at Innovation Alley!

Avaamme ovet klo 10 ja tapahtumaa riittää klo 14 saakka. Voit käydä paikalla kun sinulle parhaiten sopii. Tapahtuma on avoin kaikille kiinnostuneille ja osallistuminen on maksutonta. Tilaisuuteen ei ole ennakkoilmoittautumista, mutta jotta kahvia ja pientä purtavaa riittää, suosittelemme että merkitset itsesi tapahtumaan Facebookissa tästä.

Tekniikan Akateemisten TEK ry:n Uudenmaan aluetoimisto tarjoaa grilliherkkuja lastauslaiturilla klo 12 alkaen niin kauan kuin grillattavaa riittää! Tulevaisuuden hyönteisruokaa on puolestaan tarjolla Entocuben maistiais- ja tietopisteessä.

AVAA KOKO OHJELMA TÄSTÄ:

 • Tutustu Urban Millin tiloihin ja palveluihin.
 • Kurkista tulevaisuuden Otaniemeen ja kampuskokeiluihin – tietoa ja kuvamateriaalia Aalto-yliopiston esittelypisteissä ja näytöillä sekä Espoon kaupunkisuunnittelukeskuksen materiaalistandilla.
 • Otaniemeen asumaan tai harrastamaan? Tutustu Otaniemi-seuran (TBC) ja Otaniemen venekerhon näyttelypisteisiin.
 • Suunnittele näköisesi kaupunki! Aalto Built Environment Labin 3D-teatterissa voit rakentaa virtuaalisesti mieleisesi Otaniemen ja kokeilla metrolla ajamista virtuaalisesti! Ohjaajana kaupunkiaktivisti Petri Kangassalo (Urban Cave klo 11-12.30).
 • Tule Urban Milliin kokeilemaan sekä tavallisia että sähköisiä Samocat Sharing Oy:n potkulautoja! Samocat Sharing tarjoaa organisoitua potkulautavuokrausta asemalta asemalle. Asemaperusteinen toiminta pitää kaupunkikuvan siistinä, lataa laudat sekä vähentää huoltoajoa.
 • Tule kokeilemaan ja testaamaan Otaniemestä maailmalle ponnistanutta Kuori Oy:n jättitablettia
 • Tutustu Mehta Heino Industries Oy:n Otaniemessä kehittämiin 3D-tulostimiin!
  • We are bringing MHI3D Printer that combines reliable industrial 3D Printing experience with easy to use, affordable technology that fits on the desktop. Learning to use MHI3D Printer takes only a few minutes and it saves machine users time and effort with industrial level build quality and no daily adjustments needed. We aim to bring 3D printing as easy as 2D paper printers are today at affordable prices. Join us at Urban Mill at Espoo day events!
 • Exhibition of Find-X underwater ROV and Aalto Explorer Expedition Platform for Ocean Exploration (Urban Cave klo 10-11 ja 12.30-14).
 • Artwork co-creation – signing Wall of commitment for ocean protection (Urban Cave).
 • Future Memory Care on vuoden 2019 alussa perustettu startup-yritys, joka soveltaa Aalto yliopiston ja Thomas Jefferson Collegen opiskelijaryhmän laatiman PDP-tuotekehitysraportin tuloksia. Tutustu kehitteillä oleviin muistisairauksien hoitomuotoihin sekä innovatiiviseen terapiatilaan Future Memory Care:n protohuoneessa. Lisätietoa sanna.kotisaari@fmcare.fi
 • RD Physics esittelee komposiittimateriaalien mahdollisuuksia. Esillä mm. sellukomposiitista valmistetut 3D-tulostetut kaiuttimet ja hiilikuitukomposiitista valmistettu polkuypyörä.
 • Tule kokeilemaan Delicode Oy:n konenäköön ja tekoälyyn pohjaavaa Signals -analytiikkaratkaisua.
  • Asiakkaiden käyttäytymismallien havainnointi ja ymmärtäminen auttaa tilan ylläpitäjää uusien trendien tunnistamisessa, palveluiden kehittämisessä ja parantaa mahdollisuuksia tarjota positiivisia asiakaskokemuksia.
 • Yritysveistämö kehittää tuoteistuksia suomalaisten keksintöjen ja niksintöjen hyödyntämiseksi liiketoiminnassa.
  • Espoo-päivänä on nähtävissä ja kokeiltavissa joitakin kehitteillä olevia aistiystävävällisiä, luontaisilla vaistomaisilla eleillä ohjautuvia ratkaisuja liittyen esimerkiksi liikkumisen opastuvuuteen sisätiloissa, aistilepoon ja stressittömyyteen sekä arjen apuvälineisin. Kokeilijoiden kommentit ja mielipiteet otetaan jatkokehittelyssä huomioon. Kehitettäviä ratkaisuja tarjotaan pienyrityksille sekä yritystoimintaa harkitseville osaajille uuden toimeentulon lähteiksi.
 • Learn about Frugal Innovation and know how creating solutions by ”doing more with less” – The Nordic Frugal Innovation Society TNFIS.
 • Tule hakemaan tietoa The Test Sitesta, joka on Aallon opiskelijoiden perustama ja ylläpitämä yhteisöllinen kestävien kokeilujen alue. The Test Site sijaitsee Ossinlammella ja on avoin kaikille. Projekteja ovat mm. permakulttuuriviljelmä, mehiläispesät, tapahtumakatos, aurinkopaneelit ja grilli.
 • Esimakua tulevaisuuden ruuasta tarjolla Entocuben infotiskillä – koe miltä maistuu hyönteisistä valmistettu ravinto! Pohjoismaiden johtavaa hyönteiskasvatusteknologiaa vuodesta 2014.
 • Laserkeilauksen huippuyksikön tuottamaa pistepilvitaidetta nähtävissä Active Life Villagen demokodin seinällä.
 • Kokeile maailman ensimmäisen heitettävän mikrofonin eli Catchboxin käyttöä
 • Testaa koko kehoa aktivoivia Activergon jousituoleja!
  • Tutkimusten mukaan jo pieni liike aktivoi koko kehoamme – mieltä ja kehoa. Jousituolin avulla kehomme pysyy istuessamme jatkuvasti pienessä liikkeessä. Kun aktivoimme koko kehomme, myös mielemme aktivoituu ja työtehomme kasvaa huomattavasti.
 • Tutustu taiteseen minitaidenäyttelyssä Creatures mini exhibition by Aneta Atsova. A small collection of works made up of papier-mâché, mm. ‘Draco’160 x 130 x 50 wood, papier-mache, light bulb, acrylics; ’Haliurunnae’ 65 x 47 x 31 paper pulp, wood, acrylics.

KOULUTUS JA VIESTINTÄ

 • Tule Otaniemessä toimivien lukioiden yhteiselle ständille hakemaan lisätietoa niiden toiminnasta ja opiskelumahdollisuuksista. Ne soveltavat Koulu palveluna -konseptia, joka perustuu Espoon ja Aalto-yliopiston kehittämään malliin koulusta oppimista tukevana monipuolisena palveluna – ei vain koulurakennuksena. Lukiot ovat muuttaneet Otaniemen kampusalueelle ja toteuttavat tätä konseptia, jossa koulu on osana oppimisen verkostoa Otaniemessä. Opiskelijat saavat mahdollisuuden tutustua alueen muihin toimijoihin ja yliopisto-opintoihin jo lukio-opintojen aikana.
  • Otaniemen kampuksella toimiva Haukilahden lukio on uudenlaisia, oppiainerajatkin ylittäviä opetusmenetelmiä ja joustavia tilaratkaisuja tarjoava lukio, joka tekee yhteistyötä Aalto-yliopiston, muiden oppilaitosten sekä yritysten ja kansalaisjärjestöjen kanssa.
  • 1.8.2019 aloittaneessa uudessa Otaniemen lukiossa yhdistyy tasokas yleislukio, matematiikka- ja luonnontiedelukio sekä teatteri- ja medialinja. Lukiolla on valtakunnallinen kehittämistehtävästä luonnontieteissä.
 • Hae tietoa Innokas-verkoston Otaniemessä toimivasta FabLearn Lab oppimisympäristöstä Espoon lukioiden yhteisständiltä.
 • Ajankohtaiset koulutukset ja valmennukset asiantuntijoille, esimiehille ja johdolle! RatekoululutusEventiumKurssitNyt ja WebAkatemia. Lunasta veloituksetta WebAkatemian webinaaritallenne (arvo 97 eur).
 • Tutustu ProHow ry:n toimintaan ja yrittäjien sparraukseen. ProHow on pääkaupunkiseudulla toimiva kokeneiden osaajien yhteistyö- ja kontaktiverkosto
 • Viestintätoimisto EBC:n PressCafessa haastatellaan kävijöitä median toiminnasta ja yhteistyöstä toimittajien kanssa.
 • Tervetuloa TEKin pisteelle tutustumaan toimintaan Suomen nykyisten ja tulevien tekniikan osaajien sekä suomalaisen teknologian tulevaisuuden hyväksi.
 • Jos olet valmistunut tai opiskelija Aallossa, voit liittyä Aalto Alumni Circleen Aalto-yliopiston alumnisuhteiden materiaalitiskillä!

Ohjelmaan tulee vielä pieniä täydennyksiä.

NÄHDÄÄN OTANIEMESSÄ!

Tapahtuman järjestävät Urban Mill sekä CLiC+ – Creative Life in a City hanke yhteistyössä Espoon kaupungin, Aalto-yhteisön, alueen yrityksien, Tekniikan Akateemisten, Otaniemen lukioiden, Otaniemen venekerhon ja Otaniemi-Seuran kanssa.

Espoo-päivä järjestetään tänä vuonna kaksipäiväisenä kaupunkijuhlana 30.-31. elokuuta. Espoo-päivä on Espoon suurin vuosittainen kaupunkitapahtuma, joka kerää vuosittain yli 70 000 kävijää eri puolelle kaupunkia levittäytyviin tapahtumiin. Kaikki Espoo-päivän tapahtumat ovat maksuttomia. Kaupunkilaiset voivat joko olla itse tekemässä tapahtumia tai olla kävijänä kokemassa uusia elämyksiä. Tutustu Espoo-päivän tapahtumiin osoitteessa espoopaiva.fi

In 2019, the Espoo Day will be held as a two-day city celebration 30.0-31. August. Espoo Day is Espoo’s largest annual city event, which gathers more than 70 000 visitors each year to events spread across the city. All events at the Espoo Day are free of charge. City dwellers can either be a self-doing event or be a visitor to experience new experiences. Read more: https://espoopaiva.fi/?lang=en

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s