Tervetuloa Otaniemi tutuksi -tapahtumaan Urban Milliin Espoo-päivänä pe 30.8.2019

Espoo-päivän tapahtuma: Otaniemi tutuksi – Otaniemi tänään ja huomenna
Aika: pe 30.8.2019 klo 12.30 – 15.00
Paikka: Urban Mill, Betonimiehenkuja 3 E, Otaniemi, 02150 Espoo

Tule ottamaan selvää mitä Otaniemessä jo tapahtuu. Kurkista kampuskokeiluihin ja tulevaisuuden Otaniemeen. Ammenna tietoa alueen kehittäjiltä ja kerro minkälaisen Otaniemen sinä tekisit. Aalto-yhteisön, Espoon kaupungin, TEKin, yritysten sekä asukasyhdistysten esityksiä ja keskustelupisteitä.

Tilaisuus on maksuton Espoo-päivien tapahtuma eikä siihen tarvitse ilmoittautua etukäteen. Järjestelyjen sujuvoittamiseksi suosittelemme kuitenkin ilmoittautumaan tapahtumaan Facebookissa tästä linkistä.

Ohjelmaa täydennetään vielä. Kellonajat ovat ohjeellisia aloitusta ja päättymistä lukuunottanatta.

12.30 URBAN SCENE

 • Tervetuloa – Kari Mikkelä, vastaava tuottaja, Urban Mill
 • Avaus: Otaniemi kestävän kehityksen eurooppalaisena edelläkävijänä, Markku Markkula, Espoon kaupunginhallituksen puheenjohtaja
 • Tallinnan tunneliprojektin esittely, Kustaa Valtonen, partner, Finest Bay Area Development Oy
 • Using technology to solve global development challenges, Razi Latif, Manager, UNTIL Finland Lab, UN Technology Innovation Lab at Otaniemi

13:00 URBAN CAVE

 • Otaniemi-Keilaniemi-Tapiola tänään ja huomenna, Sampo Sikiö, aluearkkitehti, Suur-Tapiolan alue, Espoon kaupunkisuunnittelukeskus
 • Aalto University Campus: A Unique Collaboration Hub, Aapo Pihkala, Project Manager, Campus Development, Aalto University
 • Monimuotoista Otaniemeä tekemässä, Eetu Ristaniemi, kiinteistösijoitusjohtaja, Aalto University Campus & Real Estate
 • Design Factory – Aalto-yliopisto pienoiskoossa, Aalto Design Factory
 • Ylioppilaskunnan tietoiskuja
  • Opiskelijat kehittävät Otaniemeä, Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan esitys mm. uusista rakennushankkeista, Ellen Heikkilä
  • Aaltolaisen luovuuden festivaali – Otaniemen Yö, Marianne Honkasaari, Tero Uuttana, Aalto-yliopiston ylioppilaskunta
 • Otaniemi’s magic – Launch announcement – Aalto Explorer platform for ocean exploration, Oskari Heikkilä, inventor and founder of Aalto Industries Oy.

14:00 URBAN SCENE

 • Ihminen louhinnassa? Asukasyhdistyksen puheenjohtajan havaintoja elämästä kiivaan kehityksen ympäröimässä naapurustossa, Leena Ripatti-Torniainen, Otaniemi-Seuran puheenjohtaja; yliopistonlehtori, Kasvatustieteellinen tiedekunta (HY)
 • Otaniemen kampuksella toimiva Haukilahden lukio on uudenlaisia, oppiainerajatkin ylittäviä opetusmenetelmiä ja joustavia tilaratkaisuja tarjoava lukio, joka tekee yhteistyötä Aalto-yliopiston, muiden oppilaitosten sekä yritysten ja kansalaisjärjestöjen kanssa, Pekka Piri, rehtori, Haukilahden lukio
 • 1.8.2019 aloittaneessa uudessa Otaniemen lukiossa yhdistyy tasokas yleislukio, matematiikka- ja luonnontiedelukio sekä teatteri- ja medialinja. Tietoa lukiosta ja sen valtakunnallisesta kehittämistehtävästä luonnontieteissä antaa Niina Takaneva, opinto-ohjaaja, Otaniemen lukio
 • Aalto Studios – tulevaisuuden mediakeskus, Ari Kivimäki, Senior Manager, Events and Partnerships, Aalto Studios
 • Start North, Next Generation Education Ecosystem Platform, Mikko Nikkanen, CTO
 • EIT Digital – European entrepreneurship driving digital innovation & education, Timo Nyberg, EIT Digital co-location Centre at Otaniemi
 • Aalto Sustainability Hub – committed to building a sustainable society driven by innovation and entrepreneurship, Meri Löyttyniemi, Senior advisor, chair of Nordic Sustainable Campus Network, Aalto University, Research and Innovation Services
 • Living factories for sustainability – SynBio Powerhouse, Merja Penttilä, tutkimusprofessori, VTT ja Aalto-yliopisto
 • Päätöspuheenvuoro: Engineering a Sustainable Future with TEK, Jussi-Pekka Teini, kestävä teknologiayhteiskunta, Tekniikan Akateemiset TEK ry

15:00 TILAISUUS PÄÄTTYY

**********
Special addition to event program
15:00 URBAN SCENE: Aalto Explorer Press Conference event – indeep story of our journey from the beginning
Join our Press Conference to get the latest information about our plan of launching Aalto Explorer to the global platform and listen to our story on how to turn an idea into reality. You will have a chance to directly ask questions to our founders. Come and explore what will be the new generation of underwater drone experiences.

**********

Tapahtuman info-, keskustelu ja demopisteet ovat ovat auki koko tapahtuman ajan klo 12:30-15:00 Urban Scenellä:

Järjestäjien info-, materiaali- ja keskustelupisteet

Aalto Sustainability Hub • Aalto University Campus & Real Estate (TBC) • Aalto-yliopisto Kampuskehittäminen• Aalto-yliopiston ylioppilaskunta • CLiC! – Creative Life in a City -hanke • Espoon kaupunkisuunnittelukeskus • Otaniemen lukio • Haukilahden lukio • Otaniemen venekerho • Otaniemi-Seura • Start North • Tekniikan Akateemiset TEK • Urban Mill

Tule tutustumaan Aalto-yliopiston alumnisuhteisiin. Jos olet valmistunut tai opiskelija Aallossa, liity Aalto Alumni Circleen. Mukana myös Aalto Talent Expon tiimi – Otaniemen Otahallissa 31.10.2019 ensimmäistä kertaa järjestettävä Aalto Talent Expo tuo yhteen talouden, taiteiden ja suunnittelun sekä tekniikan alojen työnantajat ja opiskelijat.

Urban Millissä ja sen yritysekosysteemissä toimivien tiimien demo- ja infopisteitä Urban Scenellä (ellei toisin mainita):

TECH & SERVICES

 • Tule Urban Milliin kokeilemaan sekä tavallisia että sähköisiä Samocat Sharing Oy:n potkulautoja! Samocat Sharing tarjoaa organisoitua potkulautavuokrausta asemalta asemalle. Asemaperusteinen toiminta pitää kaupunkikuvan siistinä, lataa laudat sekä vähentää huoltoajoa.
 • Tule kokeilemaan ja testaamaan Otaniemestä maailmalle ponnistanutta Kuori Oy:n jättitablettia: Yetitablet toimii kaikilla mahdollisilla kosketuspinnoilla, vaikka siveltimellä tai hanskat kädessä! Kestää myös kovaa käyttöä – 4 mm:n turvalasi vakiona. Esimerkkivideoita: Business, Interface for business’ apps, Healthcare, Autism center
 • Tutustu Mehta Heino Industries Oy:n Otaniemessä kehittämiin 3D-tulostimiin! We are bringing MHI3D Printer that combines reliable industrial 3D Printing experience with easy to use, affordable technology that fits on the desktop. Learning to use MHI3D Printer takes only a few minutes and it saves machine users time and effort with industrial level build quality and no daily adjustments needed. We aim to bring 3D printing as easy as 2D paper printers are today at affordable prices. Join us at Urban Mill at Espoo day events!
 • Exhibition of Find-X underwater ROV and Aalto Explorer Expedition Platform for Ocean Exploration (Urban Cave).
 • Artwork co-creation – signing Wall of commitment for ocean protection (Urban Cave).
 • Ilmatila ry:n ilma-akrobaatti Ilona Jäntti työstää tilalähtöistä Gangewifre-teostaan seinällä Urban Caven vieressä
 • Future Memory Care on vuoden 2019 alussa perustettu startup-yritys, joka soveltaa Aalto yliopiston ja Thomas Jefferson Collegen opiskelijaryhmän laatiman PDP-tuotekehitysraportin tuloksia. Tutustu kehitteillä oleviin muistisairauksien hoitomuotoihin sekä innovatiiviseen terapiatilaan Future Memory Care:n protohuoneessa. Lisätietoa sanna.kotisaari@fmcare.fi
 • RD Physics esittelee komposiittimateriaalien mahdollisuuksia. Esillä mm. sellukomposiitista valmistetut 3D-tulostetut kaiuttimet ja hiilikuitukomposiitista valmistettu polkuypyörä.
 • Asiakkaiden käyttäytymismallien havainnointi ja ymmärtäminen auttaa tilan ylläpitäjää uusien trendien tunnistamisessa, palveluiden kehittämisessä ja parantaa mahdollisuuksia tarjota positiivisia asiakaskokemuksia. Tule kokeilemaan Delicode Oy:n konenäköön ja tekoälyyn pohjaavaa Signals -analytiikkaratkaisua.
 • Yritysveistämö kehittää tuoteistuksia suomalaisten keksintöjen ja niksintöjen hyödyntämiseksi liiketoiminnassa. Espoo-päivänä on nähtävissä ja kokeiltavissa joitakin kehitteillä olevia aistiystävävällisiä, luontaisilla vaistomaisilla eleillä ohjautuvia ratkaisuja liittyen esimerkiksi liikkumisen opastuvuuteen sisätiloissa, aistilepoon ja stressittömyyteen sekä arjen apuvälineisin. Kokeilijoiden kommentit ja mielipiteet otetaan jatkokehittelyssä huomioon. Kehitettäviä ratkaisuja tarjotaan pienyrityksille sekä yritystoimintaa harkitseville osaajille uuden toimeentulon lähteiksi.
 • Tule hakemaan tietoa The Test Sitesta, joka on Aallon opiskelijoiden perustama ja ylläpitämä yhteisöllinen kestävien kokeilujen alue. The Test Site sijaitsee Ossinlammella ja on avoin kaikille. Projekteja ovat mm. permakulttuuriviljelmä, mehiläispesät, tapahtumakatos, aurinkopaneelit ja grilli.
 • Esimakua tulevaisuuden ruuasta tarjolla Entocuben infotiskillä – koe miltä maistuu hyönteisistä valmistettu ravinto! Pohjoismaiden johtavaa hyönteiskasvatusteknologiaa vuodesta 2014.
 • Laserkeilauksen huippuyksikön tuottamaa pistepilvitaidetta nähtävissä Active Life Villagen demokodin seinällä.
 • Young Finnish Design® edistää nuorta suomalaista muotoilua, jotta uransa alkuvaiheessa olevat muotoilijat saisivat tuotteitaan valmistukseen ja myyntiin. Esillä on kalusteita ja piensisustustuotteita, osa tuotteista on ostettavissa heti ja osa tilauksesta. Perustajat Heidi Huovinen sekä Elisa Luoto ovat muotoilijoita Aalto-yliopistosta ja haluavat antaa toimintansa kautta äänen uudelle lahjakkaalle muotoilijasukupolvelle. Yritys oli mukana Kiuas Accelerator ohjelmassa kesällä 2018. Kaikki tuotteet on tilattavissa nettikaupan kautta, ole mukana tukemassa uutta kotimaista muotoilua!

EDUCATION AND COMMUNICATION

 • Hae tietoa Innokas-verkoston Otaniemessä toimivasta FabLearn Lab oppimisympäristöstä Espoon lukioiden yhteisständiltä.
 • Ajankohtaiset koulutukset ja valmennukset asiantuntijoille, esimiehille ja johdolle! Ratekoululutus, Eventium, KurssitNyt ja WebAkatemia. Lunasta veloituksetta WebAkatemian webinaaritallenne (arvo 97 eur).
 • Tutustu ProHow ry:n toimintaan ja yrittäjien sparraukseen. ProHow on pääkaupunkiseudulla toimiva kokeneiden osaajien yhteistyö- ja kontaktiverkosto.
 • Viestintätoimisto EBC:n PressCafessa haastatellaan kävijöitä median toiminnasta ja yhteistyöstä toimittajien kanssa.

Mahdollisia täydennyksiä.

Kuva julkaistu Verstas Arkkitehdit Oy:n luvalla.

Tapahtuman järjestävät Urban Mill sekä CLiC+ – Creative Life in a City hanke yhteistyössä Espoon kaupungin, Aalto-yhteisön, alueen yrityksien, Tekniikan Akateemisten, Otaniemen lukioiden, Otaniemen venekerhon ja Otaniemi-Seuran kanssa.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s