Proto- ja pilottivaiheiden kumppanit ja käyttäjät

Urban Millin taustayhteisönä toimii pilottivuoden 2013-2014 ajan RYM Oy:n EUE-ohjelma.

Protovaiheen aktiiviset käynnistäjäkumppanit  21.1.2013 olivat:

Aalto-yliopisto (tutkimus- ja koulutussisällöt)

  • A-laitos, M-laitos, Aalto Learning Hubs (Aalto Knowledge Networks), Design Factory, Service Factory (Service Design Workshop), ABE-ryhmä, BES-ryhmä, Aalto PRO, CKIR

Espoon kaupunki (kaupunkisuunnittelukeskus)

Aalto-yliopistokiinteistöt Oy (tilat)

RYM Oy (rakentamisen klusteri)

Culminatum OY:n koordinoima EKA B-ohjelma (alueellinen innotoiminta)

Adminotech Oy (virtuaalitilat)

Järvelin Design Oy (palvelun kehittämisen orkestrointi)

Protovaiheen aikana  (5.4.2013 mennessä) mukaan tulleet uudet kumppanit:

Aalto IT   (verkkoratkaisut)
Aalto Tilapalvelut   (kalusteet ja kuljetukset)
Aalto-yliopiston   ylioppilaskunta -AYY
Startup Sauna (talovastaava ja materiaaliapau)
ApriLab-hanke (tila-   ja tapahtumayhteistyö)
Active Life Village   Ltd (seniorien palvelukotidemo)
Helsinki Science and   Business Park (Otaniemen paikallispiste)
NextForm Ky   (modulaariset lattiaratkaisut)
Tulirauta Ky   (tilojen 360-valokuvaus ja verkkoratkaisut)
Haaga-Helia AMK   (hospitality palvelumuotoilun kehitys)
Startup   Academy (Business Model Competition)
Meetin.gs   (verkkokokousjärjestelmä)
Aalto Future Club   (tila- ja tapahtumayhteistyö)
InnoEspoo hanke   (InnoOmnia, Laurea)
Helsingin Yliopisto   Tiedekulma (Urban Dialogues keskustelutapahtumat)
Aallon Arkkitehtikilta   (tila- ja toimintayhteistyö)
Aallon MIND   tutkimusryhmä (tila- ja tapahtumayhteistyö)

Protovaiheen aikaisia Urban Millin käyttäjiä ja kumppaneita (1/2014 mennessä)

3D Render Oy
Aalto Entrepreneurship Society ry
Aalto-korkeakoulusäätiö
Aalto-yliopistokiinteistöt Oy
Aalto-yliopiston ylioppilaskunta
Aaria Family Oy
Active Life Village Oy
Adminotech Oy
Amiedu (Ami-säätiö)
Arkkitehtikilta ry
Asema Electronics Oy
Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto   RAKLI ry
Biolan Oy
Bonum Omen Oy
Bonwal Oy
Boost Brothers Oy
Catchbox Oy
Citynomadi Oy
Consair Oy
Coreorient Oy
Culminatum Innovation Oy Ltd
Demos ry
DigiEcoCity Oy
Digile Oy (ent. Tieto- ja   viestintäteollisuuden tutkimus TIVIT Oy )
Eduskunta (tulevaisuusvaliokunta)
Espoon Innolukioverkosto
Espoon kaupunki
Espoon Kokoomus ry
Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia
Espoon yrittäjänaiset
Espoon Yrittäjät r.y.
Falcon Leader Oy
Filosofian Akatemia Oy
FIMECC Oy
Finncontainers Oy Ltd
Finpro ry
Fortum Oyj
Frami Oy
FSR Consulting Oy
Gasum Oy
Geodeettinen laitos
HAAGA-HELIA Oy Ab
Hansaprint
Hartela Oy
Helsingin kaupunki
Helsingin Yliopisto
Helsinki Business and Science Park Oy Ltd
Hermia Yrityskehitys Oy
HSY Helsingin seudun ympäristöpalvelut   -kuntayhtymä
Hubconcepts Oy
Inspecta Oy
ISS Palvelut Oy
Javaro Oy
Joksu
Jyväskylän Ammattikorkeakoulu Oy
Jyväskylän Yliopisto  (AGORA Center)
Kansallinen Kokoomus r.p.
Katri Antell Oy
Kaukomarkkinat Oy
Kemira Oyj
Kiinteistöalan ammattiainejärjestö Fundi   ry
Kolme Innovation Lab Oy
Kombinative Oy
KONE Oyj
Kontoret Finland Oy Ab
Kreab Gavin Anderson Oy
Lahden Luovan Talouden ja Toiminnan   Kehittämisyhdistys – LUOVAT ry
Lancea Oy
Langwitch Oy
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy
Lauttasaaren lukio
LIONS CLUB TAPIOLA RY
Lujatalo Oy
Maanmittarikillan tuki ry
Maanmittarikilta ry
Maulito Food Oy
Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy
Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy   amk
Metsäliitto Osuuskunta  (Metsä Wood Oy)
Micro Aided Design Oy
Nextform Ky
Nokia Oyj
Nordic Geo Center Oy
Oivallustehdas Oy
Otaniemen kehitys Oy
Oy Karostech Ltd. ( Global Oasis   Network)
Pihita Oy
Projektiyhdistys ry
Ratekoulutus Oy
RDnet Oy
RESONOIVA design Oy
RYM Oy
Sasta Ply Oy
Senaatti-kiinteistöt
Senaatti-kiinteistöt
Solved – The Cleantech Company Oy
Spatialworld Oy
SRV Yhtiöt Oyj
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto
Synocus Oy
Targetor Oy
Tekes-teknologian ja innovaatioiden   kehittämiskeskus
Tekniikan Akateemisten Liitto Tek ry
Tekniikan Akatemia-säätiö
Teknologian tutkimuskeskus VTT
TEKNOLOGIATEOLLISUUS – TEKNOLOGIINDUSTRIN   RY
Tieto- ja viestintäteollisuuden tutkimus   TIVIT Oy
Tomi Järvelin Design Oy
TrueStory
TTY-säätiö (Tampereen teknillinen   yliopisto)
Tulirauta Ohjelmapalvelut
Turun yliopisto
Työ- ja elinkeinoministeriö  (Innovaatio-osasto)
Uudenmaan liitto
Uudenmaan Maanmittariklubi r.y.
Venuu Oy
Wärtsilä Oyj Abp
Zeta Design Oy
Aarhus Universitet   (Tanska)
Adventure Research
Educore BV (Alankomaat)
EIT ICT Labs Helsinki Node
ELIG – European Learning Industry Group
EU:n alueiden komitea (EDUC-valiokunta)
Genesys Global Enterprise   Network
Ideavibes (Kanada)
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien   (Ruotsi)
Linköpings stad (Ruotsi)
Minatomirai Innovation & Future   Center Fujitsu FSAS INC.
Mjärdevi Science Park AB (Ruotsi)
Nulink AB    (Ruotsi)
REDB – Network of expertise in Bioenergy,   Kanada
Riviere-du-Loup community college, Kanada
Stanford University (Yhdysvallat)
Universitat Politècnica de València
Varsovan kaupunki (Puola)
Wuhan Research Institute (Kiina)

Protovaiheen aikaisia ohjelmia, projekteja ja kursseja Urban Millissä (1/2013-10/2013)

Aalto Camp for Societal Innovation (ACSI) 2013
Aalto Future Club
Academy of Finland – 3D WIKI – Ubiquitous Computing and Diversity of Communication   (Aalto & FGI @ Hanken)
Academy of Finland – ASU-LIVE – Future of Living and Housing  (Aalto & VTT)
Academy of Finland – Center of Excellence in Laser Scanning Research (Aalto, UH, UTU   & FGI) 2014-2019
Academy of Finland – Intelligent Roadside Mapping (Aalto & FGI)
Active Life Village Oy / Espoo -projekti
Active  Life Village Oy / Kiina -projekti
Active Life Village Oy / Pyhtää -projekti
Active Life Village Oy / Tekes-hankkeen valmistelu
Active Life Village Oy:n protot ja demot
Adminotech Oy:n projektit (ml. EUE ja Espoo)
AIMO-hankkeen valmistelu / MIND-ryhmä
Akustiikka   projektit, mm. AaltoSenses
APRILAB Action-oriented Planning, Regulation and Investments Lab
Asema Electronics Oy / laitteet
Biolan 1 & 2 / PDP
Bubbles projekti, EIT ICT Lab Helsinki Node
City on Demand Tekes-hankkeen valmistelu / Jarmo Suominen ym.
Consair Oy / Laastihuuva
DEMOS, Hyvän Ilman Lintu –innovaatiokilpailun semifiinaalit
EKA edelläkävijäalue Helsinki Region työpaketti B (EKA B) / työryhmän kokouksia   yms.
Energizing Urban Ecosystems Program 2012-2015 (EUE) / teematyöpajoja, konsortion   johtoryhmän kokouksia yms.
Espoon tulevaisuuden basaari 14.10.2013
EU alueiden komitea / 18th EDUC Commission meeting / Pioneering Europe 2020   Smart Regions
EUE-ohjelman SIC-tutkijoiden viikkokoukset
Finlandia Trophy Espoo 2013
HaagaHelia palvelumuotoilutyöpaja
Helsinki on Tires (HoT) /PDP/ Pyöräkeskusproto ja demo
HSBP + VTT yhteistyötapahtumat
InnoEspoo-projekti, co-location ja projektiyhteistyö yrittäjyyspalveluissa
Innofokus & EKA B: Connecting Universities to Regional Growth: Smart Specialisation   seminar (John Goddard)
InnoFokus / AaltoPro
Innovatiivinen kaupunki® (Aalto + Helsinki)
Innoverkosto, Työ-ja eli keinoministeriö
Järvelin Design Oy / Urban Mill projektin 2014 valmistelu
Kaukomarkkinat, näytöt ja cave
Konect, Kone / PDP
Mirror space for social and spatial interaction / JOKSU
NextForm Ky:n Tekes-projekti
Nordic ICT (Taina, MM)
Nordic ICT group  / Digibusiness-osaamisklusteri
PLY, MetsäWood / PDP
RDNetin EU-projektit
RYM INDOOR / Future Learning Environments intermediate results workshops
SomeTime 2013 konferessin työpajat
Summer of Startups 2013 / Beyond Gallery (Aalto Entrepreneurship Society)
Summer of Startups 2013 / venuu.fi (Aalto Entrepreneurship Society)
T3 Pioneering EU2020 Workshop /  Aalto + EUE + EKA B
Tapiolan kirjaston kehittämispäivä 7.6. ja tilaisuudet syksyllä
TEK JV strategiatyöpajat
Tekes-Finnvera-Finpro-Invest   in Finland-Espoo Group (TFFFEG) johtoryhmä & protoilu
The Finnish Cultural Foundation – Virtual Culture  (Aalto)
TiViT China project
TiViT Regional workshop
Tivit/RYM/FIMECC SHOK tilayhteistyö
Täydennysrakentamisen muutosjohtaja -koulutus / AaltoPro
Viihtyisä ja vihreä kaupunki seminaari / Uudenmaan osaamiskeskus, asumisen klusteri
Wisionary, Wärtsilä / PDP
Xpoint/PDPA! space revolution Business Model Workshops
Aalto Built Environment Lab (ABE)
Aalto Design Factory / väistötilat
Aalto kirjastojen kehitys
Aalto Knowledge Networks
Aalto Learning Hubs development / tilojen 360-kuvat
Aalto Presidents Forum 2013
AaltoPron henkilöstötilaisuus kesä 2013
AaltoPron tapahtumat syksy 2013
ADD Lab, 3D-lamppu
Arkkitehtikillan raati
Arkkitehtuurin ja maisema-arkkitehtuurin tutkinto-ohjelmien diplomityönäyttely   17.9.-26.9.2013
Arkkitehtuurin laitoksen syksyn 2013 projektit Urban Millissä / Antti Ahlava
AYY Campus Gorillat
CS The international Master’s Degree Programme in Creative Sustainability
CS 0010 Regional Innovation Ecosystems Workshop
CSE-E6250 Digital Service Design Course
Energy Efficiency Research Programme – Light Energy
ENG / SKOL Forum
M!ND Research group & network / co-location
MIDE-program  –  4D Space
Open Linked Data
Product Development Project Course (PDP)
Shixun – Urban Mill Coresearch Initiative
SPIRE / Aalto / Helsinki Institute for Information Technology HIIT
Startup Sauna / väistötilat

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s