Tervetuloa Otaniemi tutuksi -tapahtumaan Urban Milliin Espoo-päivänä pe 24.8.2018

Espoo-päivän tapahtuma: Otaniemi tutuksi – Otaniemi tänään ja huomenna
Aika: pe 24.8.2018 klo 12.30 – 15.00
Paikka: Urban Mill, Betonimiehenkuja 3 E, Otaniemi, 02150 Espoo

Otaniemi tutuksi -tapahtuman esitykset Urban Millissä 24.8.2018 (videotallenteet)

Tule ottamaan selvää mitä Otaniemessä jo tapahtuu. Kurkista tulevaisuuden Otaniemeen. Ammenna tietoa alueen kehittäjiltä ja kerro minkälaisen Otaniemen sinä tekisit. Aalto-yhteisön, Espoon kaupungin, TEKin, yritysten sekä asukasyhdistysten esityksiä ja keskustelupisteitä. Tilaisuus on maksuton. Järjestelyjen sujuvoittamiseksi suosittelemme ilmoittautumaan tapahtumaan Facebookissa tästä linkistä.

Esitykset tallenetaan videolle ja ne avautuvat kunkin esityksen otsikkosta.

12.30 URBAN SCENE

 • Tervetuloa – Kari Mikkelä, vastaava tuottaja, Urban Mill
 • Lauluesitys: Neljän soinnun taidetta – tekniikkaa unohtamatta, Otaniemestä maailmalle ponnistanut lauluyhtye St. Notes, johtaa Antti Knuuti, VTT
 • Avaus: Otaniemen tulevaisuus, Markku Markkula, Espoon kaupunginhallituksen puheenjohtaja
 • Espoo ja Aalto-yliopisto on kutsuttu YK:n kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamisen edelläkävijärooliin: Taina Tukiainen professori, Aalto-yliopisto ja Roland Schatz, Senior Advisor to the UN Director General UNGSII Foundation

13:00 URBAN CAVE

 • Otaniemi-Keilaniemi-Tapiola tänään ja huomenna, Sampo Sikiö, aluearkkitehti, Suur-Tapiolan alue, Espoon kaupunkisuunnittelukeskus
 • Aalto University Campus: A Unique Collaboration Hub, Heini-Emilia Saari, Project Manager, Campus Development, Aalto University
 • Monimuotoista Otaniemeä tekemässä, Antti Tuomela, toimitusjohtaja, Aalto University Campus & Real Estate
 • Kampuksen uusi kortteli: Väre & Kauppakorkeakoulu, arkkitehdit Jussi Palva ja Ilkka Törmä, Verstas Arkkitehdit Oy
 • Design Factory – Aalto-yliopisto pienoiskoossa, prof. Kalevi Ekman, Aalto Design Factory
 • Aaltolaisen luovuuden festivaali – Otaniemen Yö, Julius Luukkanen, Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen jäsen

14:00 URBAN SCENE

 • Opetuksen järjestäminen verkottuneesti: Espoon ja Aalto-yliopiston kehittämä Koulu palveluna -konsepti, prof. Jarmo Suominen, Aalto-yliopisto
 • Otaniemen koulu-palveluna lukiot esittäytyvät: Antti Humalamäki, kehittäjäopettaja / opintojen ohjaus, Haukilahden lukio; Pohjois-Tapiolan lukion opettajat Kirsi Haapamäki, Matti Heikkinen ja Aki Saariaho sekä opiskelijoita
 • Aalto Sustainability Hub – committed to building a sustainable society driven by innovation and entrepreneurship, Meri Löyttyniemi, Senior advisor, chair of Nordic Sustainable Campus Network, Aalto University, Research and Innovation Services
 • Bussipysäkin yhteisöstä muukalaisten metroon: Asukasyhdistyksen suuri mahdollisuus muuttuvassa kaupungissa, Leena Ripatti-Torniainen, Otaniemi-Seuran puheenjohtaja; yliopistonlehtori, Valtiotieteellinen tiedekunta (HY)
 • Mondragon Team Academy (MTA) is a global community of team entrepreneurs piloting what radically transforming we could offer to companies, universities and young people in Finland and in Otaniemi, Aritz Saenz de Ugarte, Director of operations in Finland, MTA
 • Otaniemi ja Tekniikan ammattilaiset, Jari Jokinen, toiminnanjohtaja, Tekniikan Akateemiset TEK ry

15:00 TILAISUUS PÄÄTTYY

Tapahtuman info-, keskustelu ja demopisteet ovat ovat auki koko tapahtuman ajan Urban Scenellä:Järjestäjien info-, materiaali- ja keskustelupisteet

Aalto Sustainability Hub • Aalto University Campus & Real Estate • Aalto-yliopisto Kampuskehittäminen• Aalto-yliopiston ylioppilaskunta • CLiC! – Creative Life in a City -hanke • Espoon kaupunkisuunnittelukeskus • Haukilahden lukio • Otaniemen venekerho • Otaniemi-Seura • Pohjois-Tapiolan lukio • Tekniikan Akateemiset TEK • Urban Mill

Tule tutustumaan Aalto-yliopiston alumnisuhteisiin. Jos olet valmistunut tai opiskelija Aallossa, liity Aalto Alumni Circleen. Mukana myös Suomen suurimpien IT-alan rekrytointimessujen TalentIT-tiimi.

Urban Millissä ja sen yritysekosysteemissä toimivien tiimien demo- ja infopisteitä Urban Scenellä:

TECH & SERVICES

 • Pistepilviin pohjautuvaa 3d-virtuaalisuutta nähtävissä Laserkeilauksen huippuyksikön ständillä
 • Fiktiosta faktaksi-palvelumuotoilu-workshop! Millainen on tulevaisuuden palvelumaisema? Onko yhteisösi ideakoneisto jumissa? Poikkea luova toimisto Crazy Diamonds Oy:n -muotoilukiihdyttämöön! Laitetaan yhdessä idealamppu loistamaan! #Shine_on #Idealamppuloistamaan
 • Asiakkaiden käyttäytymismallien havainnointi ja ymmärtäminen auttaa tilan ylläpitäjää uusien trendien tunnistamisessa, palveluiden kehittämisessä ja parantaa mahdollisuuksia tarjota positiivisia asiakaskokemuksia. Tule kokeilemaan Delicode Oy:n konenäköön ja tekoälyyn pohjaavaa Signals -analytiikkaratkaisua.
 • The Yetitablet, is the most intuitive, versatile and high-performance giant tablet. What’s special is its open Android OS, high-performance hardware and curated applications tailored for industries like healthcare, education, construction, corporate, transportation and tourism. With the Yetitablet we enable our customers to learn, play, communicate and collaborate more efficiently.
 • Want to see how to grow nutritious microgreens in urban areas. Come and speak with us at the pocketfarm!

EDUCATION AND COMMUNICATION

 • Mondragon Team Academy (MTA) is a global community of team entrepreneurs piloting what radically transforming we could offer to companies, universities and young people in Finland and in Otaniemi. Meet us at our booth in Urban Mill! http://mondragonteamacademy.com
 • Get information about Next Generation Education ecosystem platform Start North
 • Tutustu ProHow ry:n toimintaan ja yrittäjien sparraukseen. ProHow on pääkaupunkiseudulla toimiva kokeneiden osaajien yhteistyö- ja kontaktiverkosto.
 • Viestintätoimisto EBC:n PressCafessa haastatellaan kävijöitä median toiminnasta ja yhteistyöstä toimittajien kanssa.

Mahdolliisia täydennyksiä ohjelmaan viikolla 34.

Kuva julkaistu Verstas Arkkitehdit Oy:n luvalla.

Tapahtuman järjestää Urban Mill / CLiC! – Creative Life in a City -hanke yhteistyössä Espoon kaupungin, Aalto-yhteisön, alueen yritysten, Tekniikan Akateemisten, Otaniemen lukioiden, Otaniemen venekerhon ja Otaniemi-Seuran kanssa.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s