Kaupunki näyttämönä, Tampereen yliopisto 11.–12.5.2015 – ilmoittautuminen 30.4. mennessä!

Tervetuloa osallistumaan vuoden 2015 Kaupunkitutkimuksen päiville, joiden teemana on ”Kaupunki näyttämönä”. Teemaa lähestytään muun muassa arjen ja juhlan, kaupunkisuunnittelun ja improvisaation, vallan representaation, osallistavan aktivismin, kulttuuriympäristön ja kaupunkitapahtumien näkökulmista. Päivillä kokoontuu 15 monitieteistä työryhmää, joissa kuullaan lähes 80 esitelmää. Kansainvälisiksi kutsuvieraspuhujiksi ovat lupautuneet sosiologi Bella Dicks (Cardiff University), arkkitehtuuriteoreetikko Christopher Dell (Universität der Künste Berlin / HafenCity Universität Hamburg) sekä teollisuushistorian ja teknologian tutkija Mats Fridlund (Aalto University). Lisäksi päivillä palkitaan paras vuonna 2014 julkaistu kaupunkitutkimusaiheinen tieteellinen kirjoitus. Palkinnon saaja pitää artikkelinsa aiheesta luennon tiistaina 12.5.

Päivien ohjelma, työryhmien teemat ja esitelmien abstraktit, sekä tietoa ilmoittautumisesta löytyvät osoitteesta: http://www.kaupunkitutkimuksenpaivat.net/ Ilmoittautuminen on käynnissä, ja se päättyy 30.4.2015. Päivien järjestelyistä vastaa Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura (SKTS) yhteistyössä Alue- ja ympäristötutkimuksen seuran (AYS), Yhdyskuntasuunnittelun seuran (YSS) ja Tampereen yliopiston Yhteiskunta- ja kulttuuritieteiden yksikön kanssa.

***

City as a Stage, University of Tampere 11.–12.5.2015

The 13th Finnish Urban Studies Days takes place in May 11-12 2015 at the University of Tampere. The overall theme of the conference is “City as a Stage”. During the two days nearly 80 papers will be presented in 15 sessions. Few sessions will be held in English. The international keynote speakers include three distinguished urban studies scholars, Bella Dicks (Cardiff University), Christopher Dell (Universität der Künste Berlin / HafenCity Universität Hamburg) and Mats Fridlund (Aalto University). The conference is organized in collaboration by three Finnish Scientific Societies, the Society for Urban Studies (SKTS), the Society of Urban Planning (YSS) and the Society for Regional and Environmental Studies (AYS), and the School of Social Sciences and Humanities (University of Tampere).

The registration for the 2015 Finnish Urban Studies Days is now open until April 30, 2015. For further details about the conference and the registration please visit the Conference website: http://www.kaupunkitutkimuksenpaivat.net/

Welcome!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s